Video Podcast Olmalı Mı? Spotify’ın Video Podcast Özelliğinin Arkasındaki Strateji Ne?

Video Podcast, podcasterların kullanabilecekleri bir araç. Ancak Video Podcast’n ne zaman kullanılacağı ve YouTube içeriği arasındaki farka dikkat etmek gerekli. 

Spotify’ın 21 Temmuz 2020’de açıkladığı basın bülteninde platformun seçilmiş podcastler için görüntülü içerik desteği sağlanacağı belirtildi. Bu da doğal olarak Podcast’ler artık sesle birlikte video içerikler mi olacak sorusunu doğurdu. Geçmişten gelerek günümüzde konunun aslında nereye evrildiğini değerlendirmek istedik. 


Joe Rogan’ın sonrasında The Joe Rogan Experience Podcast’ine evrilecek 24 Aralık 2009 tarihindeki ilk kaydı.  Brian Redban (sol) ve Joe Rogan boş yapıyorlar. Ekran Görüntüsü: YouTube Powerful JRE Kanalı

Wikipedia’nın belirttiğine göre Joe Rogan birlikte çalıştığı Brian Redban ile takipçilerine daha hızlı ulaşabilmek için Justin.tv ve sonrasında Ustream üzerinden canlı yayınlara başlıyor ve yayınlarda tabir yerindeyse boş yapıyorlar. Zaten Redban’ın ekibe katılmasının sebebi de Rogan ve arkadaşlarının birlikte geçirdiği zamanı kayda alması ve bunların Rogan’ın web sitesinden yayınlanması. Süreç içinde canlı yayın kayıtlarını aynı zamanda iTunes’dan podcast olarak da yayınlamaya başlıyorlar. Yani Joe Rogan Experience (JRE) aslında görsel bir şov ve sonradan podcaste dönüşüyor. Rogan Ocak 2013’te içeriklerini YouTube’a yüklüyor. JRE toplamda YouTube üzerinde 2 milyar görüntülenme almış durumda. YouTube’a içeriklerin yüklenmesinin nedeni de kitlenin genişletilmek istenmesi. ABD’de podcast bilinirliği 2012 yılında %46 seviyesinde (2019 %75), ayrıca Spotify o günlerde platform olarak yeni yeni büyüyordu ve podcast dinleme opsiyonu yoktu. Dolayısıyla yeni kitleye ulaşmak için YouTube güzel bir fırsattı. Başlıkta sorduğumuz ilk soruya cevap olarak; Evet video podcast uygulaması özellikle podcastinizin bir doyuma ulaştığı yerde daha farklı kitlelere ulaşmak için kullanılabilir. Yani podcastiniz bir dinlenme rakamına ulaşmış ve siz ayrıca podcastinize reklam alarak gelir elde ediyorsunuz. Bununla birlikte Joe Rogan, The Ringer gibi platformların video podcastlerine baktığımızda bir podcast yayınının görüntüsünün verildiğini anlıyoruz (Kulaklıklar, mikrofonlar vs.) Ya da podcast yayınıyla YouTube yayını arasında bir fark görmüyoruz, ayrı bir editleme tasarım süreçleri yok. Çünkü bunlar maliyet demek. 


JRE #1511 Oliver Stone ile. Rogan, Stone’un son kitap kapağına atıfta bulunarak kitabın kapağında ne kadar yakışıklı göründüğünü belirtiyor, Stone kitabı eline almasına rağmen kapaktaki fotoğrafı görmüyoruz, çünkü kameralar sabit ve arkalarında insan yok. Ekran Görüntüsü: YouTube Powerful JRE Kanalı

Son olarak Spotify’ın neden video podcast özelliğini platforma getirdiğine bakarsak; Aslında bunu devlerin kapışması olarak değerlendirebiliriz. Apple Music ve YouTube Music uygulamalarının piyasaya sürülmesi aslında Spotify’ın bu hamlesinin nedenlerinden biri olarak düşünülebilir. Bununla birlikte platformların 30 yaş altı kitleyi kazanmak istemeleri de bir diğer önemli faktör. Son olarak Spotify’ın ses sanatçılarına oldukça yüksek miktarda telif hakkı ödediğini ve artık kendine ait içerikler üretmek istediğini ve iş modelini pivot etmek istediğini de söylemek mümkün.