Podbee Rehber: Podcast Yayını Spotify’a Nasıl Yüklenir?

Podbee Media olarak podcast yaratıcısı olmak isteyenleri ve yeni yayıncıları desteklemeye ve faydalı içeriklerle onları bilgilendirmeye devam ediyoruz.

Podcast yayıncısı olmak isteyen herkesin aklında “podcast hesabı açma, Podcast nasıl yüklenir? Podcast yayıncısı nasıl olunur? Podcast yayını spotify’a nasıl yüklenir?” gibi en temel sorular var.

Spotify podcaster hesabı açmanın ilk adımında spotify sizden podcastiniz için bi “rss linki” isteyecektir. Bunun için bir podcast hosting servisi seçip, kayıt olup yayınınızı buraya yükleyerek rss linki almalısınız. 

En çok tercih edilen podcast medya hosting servisleri: Libsyn, Blubrry, SoundCloud ve Anchor. Her biri yayın sürenize, sıklığına göre farklı maliyetler sunuyor. SoundCloud giriş seviyesinde ücretsiz bir paket de sunmakta. 

Önemli bir not: rss linkini edindiğiniz bazı podcast hosting servisleri yayınlarınızı otomatik olarak spotify’da listeliyor. Tercih ettiğiniz podcast hosting servisinin böyle bir hizmeti olup olmadığını kontrol edin eğer varsa bu aşağıda anlatacağımız adımları izlemenize gerek kamadan podcastiniz spotify’da listelenecektir.

Rss linkini edindikten sonra:

https://podcasters.spotify.com adresine gidin ve “Get Started” butonuna tıklayın. 

Spotify hesabınız ile giriş yapın. Spotify hesabınız yoksa “Google ile devam et, Facebook ile devam et, Apple ile devam et” giriş seçeneklerini kullanabilir yada aktif bir e-posta adresi ile yeni bir hesap oluşturarak giriş yapabilirsiniz.

Spotify Kullanıcı sözleşmesini okuyup onaylayın.

Sonraki ekranda spotify sizden yukarıda bahsettiğimiz rss linkini talep edecek. Kutuya rss linkini girip “next” butonuna tıklayın.

Bir sonraki ekranda ise Spotify artık podcast bilgilerinizi istiyor olacak. Dil, ülke, kategori, kullandığınız hosting servis sağlayıcı gibi bilgileri doldurup devam edebilirsiniz.

Podcast yayını Spotify’a nasıl yüklenir?

10-15 dakikalık bu süreç sonrası Spotify podcastinizi değerlendirmeye alır. Birkaç iş günü içerisinde onaylanacağı uyarısı çıkabilir ancak genelde aynı gün içinde podcastiniz onaylanacak ve spotify’da yayına girmiş olacaktır. Onay sonrası Spotify herhangi bir bilgilendirme yapmamakta. Dolayısıyla başvurunuz sonrası ara ara girip kendi kontrolünüzü yapmanızda fayda var.