Podbee Media Rehber: Podcast Nedir? Nasıl Yapılır?

Podbee Media Rehber serimizin bu yayınında da yayıncılara ve dinleyicilere faydalı bilgiler vermeye devam ediyoruz.

Bu yazımızda da Podcast nedir? Nasıl yapılır? Ses kaydı nasıl yapılır? Podcast ne işe yarar? podcast yapmak, Podcast’lerin amacı nedir? Podcast’ler ücretsiz mi? Podcast’lerin maliyeti nedir? Bir podcast’ten para kazanılabilir mi? gibi soruların yanıtlarını arıyor olacağız. Podcast dünyada, 15-20 yıldır epey popüler. Podcast şovu sayısı da dinleyici, dinlenme sayıları da giderek artıyor. Ülkemizde ise son birkaç yıldır popüler olsa da tahmin edilenin aksine Türkiye podcast ile yeni tanışmadı. Türkiye’de de 2000’lerin başında podcast örnekleri görmek mümkün. Ancak tabii ki dinleyici sayıları ve şov sayılarındaki artışın son birkaç yılda büyük bir ivme yakaladığı doğru.

“Podcast Nedir?” sorusunu biraz daha yakından inceleyelim.

“Podcasting, çoğunlukla dizi hâlindeki sayısal ses ve dijital medya ürünlerinin internet üzerinden -genellikle bildirim yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanması. Bu şekilde indirilmiş dosyalara ise podcast denir.” Podcast’in wikipedia tanımı bu şekilde. Podcast kelimesinin kökenine bakacak olursak: Podcast sözcüğü 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki pod ve “broadcast” (yayın) sözcüklerinden oluşturulmuştur. Podcastlar ilk defa iPod için geliştirilmiş olmakla birlikte podcastlere günümüzde onlarca platformdan ulaşabiliyoruz.  

Podcast için farklı birçok tanımlama yapılmış olsa da bizce en temel tanımı “Sesli bloglama” şeklinde. Her bir podcast şovunun her bir bölümü çeşitli konularda yayıncısının bakış açısını anlatan bir sesli içerik ve canlı olarak kaydedilen ses kayıtlarının, yayınların istenildiği zaman, istenildiği mecrada yayınlanması ile oluşan bir yayın türü.

Podcast Ne İşe Yarar?

Tabii ki bunun için bir çok mecra ve yöntem var ancak kamera, kurgu vb. konularla uğraşmak zor gelebilir. Bunlar hakkında teknik bir bilginiz yada buna ayıracak vaktiniz olmayabilir. Bu noktada podcast sadece ses kaydı yoluyla dinleyicilere ulaşmak için tam size göre bir alternatif olacaktır.

Radyo programı yapmak gibi değil. Youtube üzerinden düzenli içerik üretmek kadar uğraştırıcı değil. Twitch canlı yayınları yapmak kadar kompleks hiç değil. Dinleyenlerle hoş vakit geçirmek veya bilgi içerikli yayınlar yapmak için Podcast son derece ideal bir alternatif.

Elbette sadece bir dinleyici de olabilirsiniz. Podcast dinleyerek bir şeyler öğrenmeye yada keyifli vakit geçirmeye harcadığınız dakikaların verimini artırabilirsiniz. Kısaca dinleyici tarafından bakacak olursak; Podcast sayesinde gündemi takip edebilir, ilgi alanlarınıza dair yeni bilgiler edinebilir, toplu taşıma kullanırken yada trafikte sıkışmış haldeyken eğlenceli seriler ile bu zamanları keyifli hale getirebilirsiniz. Podbee Media’nın birbirinden farklı konulardaki şovlarına hemen bu linkten ulaşabilir ve podcast dinlemeye başlayabilirsiniz.

Podcast Nasıl Yapılır?

Podcast Nasıl Yapılır?

“İyi güzel hoş ama ben podcast yayıncısı olmak istiyorum. Podcast nasıl yapılır?” . Aslında Temel olarak en basit ekipman ucuz bir mikrofon (artık yeni telefonların mikrofonları dahi gayet temiz ses kayıtları alabilmenize olanak tanıyor.) ve tabii ki yayınlarınızı belirli mecralara yüklemek için internet bağlantısı. Amatör olarak ses kayıtlarınızı oluşturup yükleyebilirsiniz. Podcast yükleme ile ilgili bilgileri daha önce yayınladığımız “Podcast Hesabı Nasıl Açılır?” ve “Spotify’a Podcast Nasıl Yüklenir?” içeriklerimizden detaylı öğrenebilirsiniz. Podcast dünyasına daha profesyonel bir giriş yapmak isterseniz eğer. Bir çok teknoloji marketinde, online alışveriş sitelerinde “Podcast Studio” “Podcast Seti” “Kayıt Seti” gibi isimler altında farklı kalite ve fiyatlarda setler satılmakta.

Ayrıca bir podcast fikriniz varsa yada halihazırda bir podcast yayıncısıysanız doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.