Podbee Rehber: Podcast Hesabı Nasıl Açılır?

Podbee Media Rehber serimizdeki yazılarımızla podcast yaratıcısı olmak isteyenleri ve yeni yayıncıları desteklemeye ve faydalı içeriklerle onları bilgilendirmeye devam ediyoruz.

Podcast dünyasına giriş yapmak isteyen herkes gibi siz de “Podcast hesabı açma, Podcast nasıl yüklenir? Podcast yayıncısı nasıl olunur? Podcast yayını Spotify’a nasıl yüklenir? Podcast hosting sağlayıcısı nedir? Podcast hesabı nasıl açılır?” gibi soruların cevaplarını merak mı ediyorsunuz?

Elinizde düzenlemesini yaptığınız ve artık tüm dünyaya duyurmaya emin olduğunuz bir podcast’iniz var ve yayına başlamak mı istiyorsunuz?

En çok tercih edilen iTunes, Spotify, Google Podcast gibi podcast platformlarında yer almak için podcast hosting servislerinden birinde bir podcast hesabı açmanız gerekiyor. Bir podcast medya hosting servisinde podcast hesabı açıp rss linkinizi aldıktan sonra bu platformlarda podcastinizi listeleyebilirsiniz.

En çok tercih edilen podcast hosting servisleri: Libsyn, Blubrry, SoundCloud ve Anchor. Her biri yayın sürenize, sıklığına göre farklı maliyetler sunuyor. SoundCloud giriş seviyesinde ücretsiz bir paket de sunmakta. Podcast hosting servisinizi seçerken kaç yayın yapacağınıza yayınlarınızın uzunluğunun ne kadar olacağına yayınlarınızın sıklığının (haftada bir, ayda bir vb.) ne kadar olacağına dikkat etmenizi ve ona göre bir podcast hosting servisi seçmenizi tavsiye ederiz. Çünkü sonrasında beklenmedik maliyetler yada hosting değişikliği yapmak istediğinizde bazı teknik sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Aşağıdaki iki yöntemi kullanabilirsiniz:

1- Yayınlarınızı kendi web siteniz üzerinde host edip kendiniz bir RSS linki oluşturabilirsiniz.

2- Podcastlerinizi bir podcast hosting servisine yerleştirerek buradan RSS linki alabilirsiniz.Öncelikle bu işi için hizmet veren medya hosting servislerinden birine kayıt olmanız (soundcloud, anchor vb.) ve podcastinizi bu medya serverlerina kaydetmeniz gerekiyor. Bu servislerlerden alacağınız RSS linkleri ile daha sonra iTunes, Spotify, Stitcher Google Podcast, Pandora Podcast gibi servislere podcastinizi kaydettirmeniz gerekiyor.

İlk seçenekte kendi RSS linkinizi kendiniz kontrol edebiliyorsunuz. Bu açıdan faydalı bir yöntem ancak zamanla hem web sitesiyle uğraşmak em yayın kaydetmek, içerik üretmek zamanınızı çok alacaktır. Bu işi iyi yapan güvenilir bir hosting servisi ile RSS linkinizi oluşturmak ve yayınlarınızı bu serviste tutmak daha iyi olabilir Üstelik firmaların bazılarında ücretsiz paketler de yer alıyor. Ancak bu tür ücretsiz planlar genellikle bant genişliği ya da dakika sınırını da beraberinde getirebiliyor.

Yapacağınız yayın sayısına ve süresine bu paketleri seçerken dikkat etmenizde fayda var. Sonrasında maliyetler beklediğinizden fazla olabilir.

Podcast hesabı nasıl açılır?

Medya hosting firmasını bir kere seçtikten, programınızı yayınlamaya başladıktan sonra başka firmaya geçmek nispeten zorlu ve teknik açıdan sıkıntılı bir süreç. O nedenle sadece o an için değil bundan bir iki sene sonrasını da düşünerek seçim yapmaya çalışın.

Artık podcast şovunuzu platformlara yükleyerek dünyaya açmaya hazırsınız. “Podcast Spotify’a Nasıl Yüklenir?” yazımızdan şovunuzu Spotify’a nasıl yükleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.