Post

Podcast Ölçümleme, IAB Sertifikasyonu ve Reklama Etkisi

Podcastler bilindiği gibi belirli hosting şirketleri üzerinden (RSS Feed ile) Spotify, Apple Podcast, Google Podcasts gibi platformlara dağıtılıyor. Hosting şirketlerinin dağıtım desteği haricinde verdikleri bir önemli destek de yayınlanan içeriklerin ölçümlenmesi. Hangi gün, saat, hangi bölgede veya şehirde podcastlerin ne kadar dinlendiği ölçülebiliyor. 

Bu ölçümleme  sayesinde reklam verenlerin podcastlere reklam vermesi talep ediliyor daha önemlisi CPM (Cost per Mille) yani her bin dinlenme başına maliyet üzerinden satılan bu rakamlar toplam reklam tutarının ne kadar olacağını belirliyor.  

Hosting şirketinin sağladığı datalarda maliyet, teknik altyapı ve diğer farklı sebeplerden ötürü oluşan ölçümleme sıkıntılarına istinaden standart yakalanabilmesi için IAB (Interactive Advertising Bureau) ve ABD’deki Podcast Networkleri (Wondery, Gimlet, NPR vb.) arasında yapılan çalışmalar neticesinde hosting şirketleri için uyum rehberi hazırlanıyor ve kritleri başarıyla sağlayan hosting şirketleri “IAB Certified” sertifikasyonu almaya hak kazanıyor. Bu sertifikasyonları almış olan hosting şirketlerine buradan ulaşabilirsiniz. Podbee olarak biz ART19 ile çalışıyoruz. 

IAB Certified olmayan hosting şirketlerinde yaşanan ve rakamları manipüle eden bazı durumlar

1- Download – Stream Bekleme Süresi 

IAB standardına göre bekleme süresi 24 saat. IAB standartlarında olmayan hosting şirketlerinin birçoğunda ise bu süre 5 dakika. Yani siz bir podcast dinlemeye başladınız ancak telefonunuz çaldı ve tamamlayamadınız. IAB sertifikası olmayan şirketler 5 dakika geçtikten sonra serverlarına gönderilen talebi sıfırlıyor ve aynı kişiden beşinci dakikadan sonra gelen talebi yeni talep olarak görüp dinlenme sayısına +1 yazıyorlar.  Dolayısıyla, dinlenme sayıları şişirilmiş oluyor ve raporlama düzgün yapılamıyor. IAB metriklerini kullanmayan bir podcast serisi IAB metriklerini kullanmaya başladığında download / stream rakamları ART19 verilerine göre %35 düşebiliyor. 

2 –  Tekil Dinleyici Sayısı 

Talep gelen IP adres ve UA (User Agent – Kullanıcı Aracısı) birleşimiyle elde edilen dinlenme sayısı. Örnek olarak; eğer aynı podcast dosyası bir IP aracığı ile 10 defa 6 UA tarafından dinlenmişse, IAB sertifikasyon sahibi hosting şirketleri bu rakamı 6 kez ve 6 tekil kullanıcı tarafından dinlendiğini raporluyor. Fakat IAB sertifikasyonu olmayan şirketler bunu 10 kez dinlenme olarak ölçüyor. 

Detayları daha fazla incelemek isterseniz, Podbee’nin çalıştığı ART19’un IAB Tech Lab tarafından aldığı sertifikasyon raporuna (İngilizce) buradan ulaşabilirsiniz. 

Ayrıca IAB Podcast Ölçümleme Rehberi’ne de (İngilizce) buradan ulaşabilirsiniz.

Podcast yayınlayan ve bundan gelir beklentisi olan kişi veya kurumların IAB sertifikalı hosting şirketleriyle çalışması ve raporlamalarını buna göre yapmaları mevcutta gelişmekte olan podcast reklam pazarının sağlıklı gelişimi için büyük önem taşıyor.

Reklam verenlerin ise karşılarındaki podcast yapımcılarına kullandıkları hosting şirketini ve şirketlerin IAB sertifikasının olup olmadığını öğrenmelerini öneriyoruz.

Paylaş

Type and hit enter